ÖNCE SEN OKU

ÖNCE SEN OKU mersinvizyon.com

Masal kitaplarındaki tehlikeli içeriklerden çocukları korumak için satın alınan kitaplar önce ebeveynleri tarafından okunmalı.


Eğitim öğretim yılının tamamlanmasına sayılı günler kala, senenin büyük kısmını çoğu alanda olduğu gibi uzaktan öğrenme süreci ile geçiren öğrenciler, yaz tatilinin başlamasını büyük heyecanla bekliyor. Akademisyenler ve eğitimciler uzun süre sosyal etkileşimden ve sınıf ortamından uzak kalan öğrencilerin yaz tatili boyunca telefon, tablet ve bilgisayarla uzun süre vakit geçirmemesi gerektiğinin altını çiziyor. Ebeveynlere ise bu zorlu sürecin ardından çocukların ekran bağımlılığını azaltmak, okuma alışkanlığı kazandırmak için çocukları ile okuma etkinlikleri ve düzenli okuma saatleri belirlemelerini öneriyor.

‘Her kitap güvenli değildir’

Çocuklarımıza kitap sevgisi kazandırmak için aldığımız her kitap göründüğü gibi masum olmayabiliyor. Masal kitapları, hikaye serileri ve çizgi romanların içerisindeki konuların çocuklar için güvenli olup olmadığı mutlaka ebeveyn tarafından öncesinde okunarak farkına varılmış olmalı. Konuyla ilişkin bir basın bülteni yayınlayan ve çocuk kitaplarındaki tehlikeye dikkat çeken Aileyi Koruma ve Destekleme Derneği,  “Çocukların masumiyetlerine zarar verilmesine yol açan her tür medya içeriğine ve yayına karşı önleyici çözümler üreten bir mekanizmayı kurmak en acil görevimizdir.” açıklamasında bulundu.