Başkan Gültak, meclis üyelerine projeleri anlattı

Başkan Gültak, meclis üyelerine projeleri anlattı mersinvizyon.com

Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, belediyenin meclis üyelerine, simülatörlü liman vinç operatörlüğü eğitimi, Mersin’e İz Bırakanlar Müzesini ve üniversite sınavına hazırlanan gençlere ücretsiz kurs projelerini anlattı. Gültak, meclis üyeleri ile birlikte projelerin gerçekleştirildiği merkezleri gezdi.


“SİMÜLATÖR DESTEKLİ VE SERTİFİKALI LİMAN VİNÇ OPERATÖRLÜĞÜ EĞİTİMİ VEREN İLK BELEDİYEYİZ”

Akdeniz Belediyesinin yürüttüğü Lojistik Mesleki Eğitim Projesinde, Mersin Üniversitesi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. (MIP), Çukurova Kalkınma Ajansı ve Milli Eğitim Müdürlüğünün yer aldığını belirten Gültak, “Yaklaşık 4,5 milyon liralık hibe bir proje. İki etaptan oluşan projenin ilk etabı zemin kattaki lojistik alan. Limanda yüksek vinçleri kullanacak gençleri simülatör desteğiyle eğitiyoruz. Kurs bitince sertifika alacaklar. Yabancı dilleri olması halinde dünyanın her yerinde iş bulabilecekler. Türkiye’de simülatör destekli ve sertifikalı liman vinç operatörlüğü eğitimi veren ilk belediyeyiz. Ülkemizde bunun başka bir örneği yok. Daha çok bu işler alaylı yapılıyordu ama ilk kez bilimsel şekilde yapılıyor. 80 kursiyerimiz 40 saat pratik, 100 saat de cihaz üzerinde eğitim görecekler. Bitirdiklerinde de devasa vinçleri kullanabilecek tecrübeli elemanlar olacaklar” diye konuştu.

“KURSLARIMIZ İŞ DÜNYASININ EN ÇOK TALEP ETTİĞİ MESLEKLER BELİRLENEREK AÇILDI”

Merkezin ikinci katındaki Akdeniz Mesleki Eğitim Atölyeleri Projesi kapsamında verilen eğitimlerle ilgili de bilgi veren Gültak, buradaki kursların, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğünce iş insanları, sanayiciler ve organize sanayi bölgelerini kapsayan anket sonucu en çok ihtiyaç duyulan mesleklerin belirlenip verildiğini anlattı. Gültak, “Biz de anket sonucu en çok ihtiyaç olduğu belirlenen Autocad ve 3Ds Max, Grafik Tasarım ve Fotoğrafçılık, Ön Muhasebe ile Halkla İlişkiler mesleklerini seçtik. Bu alanlarda 72 kursiyerin katıldığı eğitimler 6 ay sürecek. Bu eğitimleri bitiren kursiyerlerimizin hızlı bir şekilde serbest piyasada iş bulmalarını hedefliyoruz” dedi.