Toroslar’da karakucak güreşleri yoğun ilgi gördü

Toroslar’da karakucak güreşleri yoğun ilgi gördü mersinvizyon.com

Mersin’in merkez ilçe Toroslar Belediyesinin 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri çerçevesinde geleneksel olarak düzenlediği karakucak güreşleri, coşkulu ve yoğun bir katılımla sona erdi.


Soğucak ve Gözne mahallelerindeki güreş alanında 2 gün üst üste gerçekleşen etkinliğe, Türkiye'nin dört bir yanından gelen 550 pehlivan katıldı. Sporcular, minikler, yıldızlar ve büyükler kategorilerinde yarışarak er meydanında boy gösterdi. Er meydanında, başpehlivanlık güreşi öncesi Türk bayrağı açıldı. Soğucak Karakucak Güreşlerinin Başpehlivanı İsa Göçen, Gözne Karakucak Güreşlerinin Başpehlivan ise Ali Böncüoğlu oldu. Müsabakalara, 20 sporcusuyla katılan Toroslar Belediyesi Spor Kulübü bünyesindeki güreş takımının da 14 sporcusu kürsüde yerini aldı.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Türk güreşine emeği geçen spor adamlarına plaket takdim ederek, teşekkür etti. Ağustos ayının zafer ayı olduğunu belirten Yılmaz, "26 Ağustos Malazgirt Zaferi'nin yıl dönümü. Malazgirt Zaferi 951 yıl önce Sultan Alparslan komutasında kazanılan, mahiyetinde adını taşıdığım Afşin Bey'in de olduğu Anadolu'nun kapılarına bizlere açan zaferimizdir. Selçuklu ordularının beş katı büyüklüğündeki Romen Diyojen komutasındaki ordu, Malazgirt Ovası'nda yenilmiş ve Anadolu'nun kapıları Türklüğe, Müslümanlara açılmıştır. Yine 26 Ağustos'ta Başkomutanlık Meydan Muharebesi ve Büyük Taarruz başladı. 30 Ağustos'ta yapılan savaşlar neticesinde Büyük Taarruz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk komutasında başarıya ulaşmıştır. Hangi şartlarda bu zafer kazanıldı, hatırlamamız lazım. Düşman Polatlı'ya kadar gelmişken, Ankara'da mecliste top sesleri duyulurken, silah, mermi, tüfek, ekmek, su yokken bu millet bir araya gelmiş ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde düşmanı Polatlı'dan İzmir'e, Ege Denizi'ne kadar kovalamış ve denize dökmüştür.30 Ağustos'tan 9 gün sonra 9 Eylül'de İzmir geri alınmıştır. 30 Ağustos Türk'ün yeniden dirilişidir. 30 Ağustos'taki zafer kazanıldıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. Zafer Bayramımız kutlu olsun” dedi.